NACE Regulator, 1/4"NPT, SST
SKU:
ARNA-3014-316
Lead time: 20
NACE Regulator, 1/4"NPT, SST
The VERSA AR-316 Series with 1/4" stainless steel regulators is designed to stand up to the harshest environments while providing highly accurate pressure regulation. Proven 316 stainless steel housing, filter assemblies, and fluorocarbon diaphragm construction make the AR-316 compatible with sour gas and adaptable to offshore environments.
| Actuation | Relieving Regulator-Nace Compliant |
|---|---|
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Maximum Supply Pressure (PSI) | 290 |
| Differential Pressure (PSI) | 0.0000 |
| Valve Pressure Range (PSI) | 3-30 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 0.21-2.07 bar |
| Primary Flow | 2.14 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | 5°F to 300°F |
| Temperature Range (C) | -15°C to 149°C |
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
| Weight | 2.250000 |
| Filter Element | None |