Valve, 3-Way, SST, 24VDC
SKU:
BSG-3308-316-XDBT6-D024
Lead time: 10
Valve, 3-Way, SST, 24VDC
The VERSA B-316 Series is a complete line of compact, rugged three-way (3/2), side-ported valves constructed of 316 stainless steel which conforms to NACE standard MR-01-75. They are designed for use in corrosive environments and to control a variety of aggressive media as well as air. The B-316 Series is the pneumatic leader for use in process control, wellhead and safety shutdown systems.
| Actuation | Solenoid-Pilot | Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 18-175 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 1.24-12.1 bar |
| Primary Flow | 1.6 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -4°F to 194°F |
| Temperature Range (C) | -20°C to 90°C |
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
| Weight | 2.410000 |
| Solenoid Description | Hazloc - E4 Class XDB Option |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 1.8 W |
| Inrush Current (mA) | 75 |
| Holding Current (mA) | 75 |
| Resistance Ω | 320 |
| Ingress Protection Rating | IP66 / 67 / 68, NEMA 4X & 6P |
| Electrical Protection | Freewheeling (flyback) diode, limits reverse voltage |
| Area Classification | Cl I, Grps B,C,D - Cl I, Div 2, Grps A-D, Cl II, Grps E,F,G - Cl III, Cl I, Zn 1 A/Ex db IIC - Cl II, Zn 21 AEx tD A21, DIP A21 |
| Coil Class | H |
| Protection Classification | db tb |
| Zone | 1 |
| T Rating (Gas) | 4 |
| T Rating (Dust) | 135 |
| Solenoid Housing Material | Stainless Steel - Type 316L |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit (integral junction box) |
| Certification | ATEX, cCSAus, IECEx, INMETRO, KC, NEPSI-CCC, PESO, TR-CU, TS OSHA |