Valve, 4-Way, Alum, 24VDC
SKU:
CGG-4232-NB2-228L-D024
Lead time: 5
Valve, 4-Way, Alum, 24VDC
The C5 NAMUR Valves are constructed from aluminum and are available as either 4-way ( double-acting actuators) or 3-way (spring return or fail-safe actuators). The field convertible valve utilizes no special tools, gaskets, or sealants. Relocation of a port plug allows for conversion between 3-way and 4-way.
| Actuation | Double Solenoid-Pilot |
|---|---|
| Function | 4-way, 2-pos |
| Port Size | NAMUR 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 10-150 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 0.70-10.3 bar |
| Primary Flow | 0.75 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -4°F to 104°F |
| Temperature Range (C) | -20°C to 40°C |
| Body & Internal Parts | Aluminum |
| Weight | 1.190000 |
| Solenoid Description | GP - EZ Class - DC only |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 10.5 W |
| Inrush Current (mA) | 440 |
| Holding Current (mA) | 440 |
| Resistance Ω | 54.6 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 1,2,3 |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Coil Class | Std |
| Solenoid Housing Material | Engineered Polymer |
| Solenoid Seal Material | Buna |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |