Valve, 4-Way, Alum, 24VDC
SKU:
CGG-4322-PC-XX-D024
Lead time: 5
Valve, 4-Way, Alum, 24VDC
VERSA C-Series C7 aluminum valves are multi-purpose pilot-operated pneumatic valves consisting of two body types, side ported and manifold mounted. A balanced, packed spool is the flow-controlling element of each valve. The use of elastomer sealing provides bubble-tight operation and an efficient process due to no waste of leaking air.
| Actuation | Double Solenoid-Pilot |
|---|---|
| Function | 4-way, 2-pos |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 15-150 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 1.03-10.3 bar |
| Primary Flow | 1.5 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Gas Temperature Range (F) | -4°F to 104°F |
| Gas Temperature Range (C) | -20°C to 40°C |
| Dust Temperature Range (F) | -4°F to 104°F |
| Dust Temperature Range (C) | -20°C to 40°C |
| Body & Internal Parts | Aluminum |
| Weight | 1.940000 |
| Solenoid Description | Hazloc- E5 Class |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 7.2 W |
| Inrush Current (mA) | 320 |
| Holding Current (mA) | 320 |
| Resistance Ω | 75 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 4X |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | Cl I, Grps C,D - Cl II, Grps E,F,G - Cl I, Div 2, Grps A,B,C,D - Cl II, Div 2, Grps E,F,G |
| Coil Class | Std |
| T Rating (Gas) | 3C |
| T Rating (Dust) | 3C |
| Solenoid Housing Material | Steel - Plated |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
| Certification | cULus |