Valve, 3-Way, SST, 24VDC
SKU:
CSG-3321-316-LA-XN-D024
Lead time: 20
Valve, 3-Way, SST, 24VDC
The VERSA C-316 Series stainless steel valve is available as either a 4-way, for double-acting devices or a 3-way, for spring return devices. All solenoid actuators are solenoid/pilot type, which allows the use of the smallest solenoids available, resulting in low power consumption. This design also assures a positive shifting force, which ensures the valve shifts when energized and reduces the chance of coil burnout.
| Actuation | Solenoid-Pilot | Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 25-120 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 1.72-8.27 bar |
| Primary Flow | 2.0 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -4°F to 131°F |
| Temperature Range (C) | -20°C to 55°C |
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
| Weight | 1.660000 |
| Solenoid Description | Hazloc - E5 Class XN Option |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 0.85 W |
| Inrush Current (mA) | 35 |
| Holding Current (mA) | 35 |
| Resistance Ω | 687 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | II 2 G Ex d IIB + H2 T3...T6 Gb |
| Coil Class | Std |
| Protection Classification | d |
| Zone | 1 |
| T Rating (Gas) | 6 |
| Solenoid Housing Material | Steel - Plated |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | M20 female conduit with 24" wires |
| Certification | ATEX, IECEx, INMETRO, TR-CU |