Valve, 3-Way, SST, 120V60Hz
SKU:
CSG-3321-316-XXE4-A120
Lead time: 10
Valve, 3-Way, SST, 120V60Hz
The VERSA C-316 Series stainless steel valve is available as either a 4-way, for double-acting devices or a 3-way, for spring return devices. All solenoid actuators are solenoid/pilot type, which allows the use of the smallest solenoids available, resulting in low power consumption. This design also assures a positive shifting force, which ensures the valve shifts when energized and reduces the chance of coil burnout.
| Actuation | Solenoid-Pilot | Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 25-150 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 1.72-10.3 bar |
| Primary Flow | 2.0 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
| Gas Temperature Range (F) | -4°F to 104°F |
| Gas Temperature Range (C) | -20°C to 40°C |
| Dust Temperature Range (F) | -4°F to 104°F |
| Dust Temperature Range (C) | -20°C to 40°C |
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
| Weight | 1.690000 |
| Solenoid Description | Hazloc- E5 Class |
|---|---|
| Voltage | 120 V 60 Hz ±10% (A120) |
| Power | 9 VA |
| Inrush Current (mA) | 127 |
| Holding Current (mA) | 75 |
| Resistance Ω | 475 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 4X |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | Cl I, Grps C,D - Cl II, Grps E,F,G - Cl I, Div 2, Grps A,B,C,D - Cl II, Div 2, Grps E,F,G |
| Coil Class | Std |
| T Rating (Gas) | 3C |
| T Rating (Dust) | 3C |
| Solenoid Housing Material | Enhanced Corrosion Resistant Stainless Steel |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
| Certification | cULus |