Valve, 4-Way, Alum, 24VDC
SKU:
CSG-4522-HC-D024
Lead time: 5
Valve, 4-Way, Alum, 24VDC
VERSA C-Series C9 aluminum valves are multi-purpose pilot-operated pneumatic valves consisting of two body types, side ported and manifold mounted. A balanced, packed spool is the flow-controlling element of each valve. The use of elastomer sealing provides bubble-tight operation and an efficient process due to no waste of leaking air.
| Actuation | Solenoid-Pilot | Spring Return |
|---|---|
| Function | 4-way, 2-pos |
| Port Size | Body Ported, 1/2" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 30-150 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 2.07-10.3 bar |
| Primary Flow | 4.1 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -4°F to 122°F |
| Temperature Range (C) | -20°C to 50°C |
| Body & Internal Parts | Aluminum |
| Weight | 1.730000 |
| Solenoid Description | GP - EN8 Class - 22mm |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 5.9 W |
| Inrush Current (mA) | 245 |
| Holding Current (mA) | 245 |
| Resistance Ω | 98 |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | General purpose |
| Coil Class | Std |
| Solenoid Housing Material | Engineered Polymer |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | Din Connector (PG9 cord grip) |
| Certification | cRUus |