Valve, 4-Way, Alum, 24VDC
SKU:
CXX-4324-043-HC-D024
Lead time: 5
Valve, 4-Way, Alum, 24VDC
VERSA C-Series C7 aluminum valves are multi-purpose pilot-operated pneumatic valves consisting of two body types, side ported and manifold mounted. A balanced, packed spool is the flow-controlling element of each valve. The use of elastomer sealing provides bubble-tight operation and an efficient process due to no waste of leaking air.
| Actuation | Double Solenoid-Pilot Spring Center |
|---|---|
| Function | 4-way, 3-pos, Cylinder ports open to exhaust |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 25-115 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 1.72-7.93 bar |
| Primary Flow | 1.5 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | 14°F to 122°F |
| Temperature Range (C) | -10°C to 50°C |
| Body & Internal Parts | Aluminum |
| Weight | 1.060000 |
| Solenoid Description | GP - EN Class |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 2.9 W |
| Inrush Current (mA) | 121 |
| Holding Current (mA) | 121 |
| Resistance Ω | 193 |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | General purpose |
| Coil Class | Std |
| Solenoid Housing Material | Engineered Polymer |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | Din Connector (PG7 cable gland) |