Valve, 3-Way NC Universal, SST, 24VDC
SKU:
DSM-3301-316-XDDT-44-D024
Lead time: 10
Valve, 3-Way NC Universal, SST, 24VDC
VERSA's D-316 Series valve is a high-performance, high-flow, direct-acting solenoid valve. Designed as a 3-way (3/2), it is a true multipurpose/universal flow, bubble-tight valve throughout its complete operating range and cycle life. Suitable for air, natural gas, and hydraulic media. High-performance stainless steels make the D-316 Series ideal for the harshest environments. The D-316 can be configured for full NACE compliance.
| Actuation | Direct Acting Solenoid \ Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | VAC-175 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | VAC-12.1 bar |
| Primary Flow | 0.80 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -40°F to 194°F |
| Temperature Range (C) | -40°C to 90°C |
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
| Weight | 5.000000 |
| Solenoid Description | Hazloc - XD direct acting |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 2.6 W |
| Inrush Current (mA) | 111 |
| Holding Current (mA) | 111 |
| Resistance Ω | 217 |
| Ingress Protection Rating | IP66 / 67 / 68, NEMA 4X & 6P |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | Cl I, Grps B,C,D - Cl II, Grps E,F,G - Cl III - Cl I, Div 2 Grps A,B,C,D, Cl I, Zn 1 AEx d IIC T4 Gb, Zn 21 AEx tb IIIC T135 Db |
| Coil Class | H |
| Protection Classification | db tb |
| Zone | 1 |
| T Rating (Gas) | 4 |
| T Rating (Dust) | 135 |
| Solenoid Housing Material | Stainless Steel - Type 316L |
| Solenoid Seal Material | Low Temperature Buna |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit (integral junction box) |
| Certification | ATEX, cCSAus, IECEx, INMETRO, NEPSI-CCC, PESO, TR-CU, TS OSHA |