Electric Quick Exhaust, SST, 24VDC
SKU:
E4QE-50404-316-XDBS1-D024
Lead time: 10
Electric Quick Exhaust, SST, 24VDC
Electric Quick Exhaust, SST, 24VDC
The Electric Quick Exhaust Valve is a three-way, NC, 3/2 valve with extra large exhaust orifice to provide extra fast movement of the cylinder rod, or to exhaust systems rapidly. When the solenoid is energized, the outlet port is connected to the inlet port, and the exhaust port is closed. When the solenoid is de-energized, the inlet port is closed and the outlet port is connected to the exhaust port, providing rapid evacuation of the system.
| Actuation | Direct Acting Solenoid \ Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 3/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 5-125 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 0.34-8.62 bar |
| Primary Flow | 8.8 Cv |
| Primary Flow Description | Exhaust |
| Secondary Flow | 0.106 Cv |
| Secondary Flow Description | Inlet |
| Media | Air - Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -4°F to 194°F |
| Temperature Range (C) | -20°C to 90°C |
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
| Weight | 3.760000 |
| Solenoid Description | Hazloc - E4 Class XDB Option |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 1.8 W |
| Inrush Current (mA) | 75 |
| Holding Current (mA) | 75 |
| Resistance Ω | 320 |
| Ingress Protection Rating | IP66 / 67 / 68, NEMA 4X & 6P |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | Cl I, Zn 1 A/Ex db IIC - Cl II, Zn 21 AEx tD A21, DIP A21, II 2 G Ex db IIC T4 Gb , II 2 D Ex tb IIIC IP66 T135°C Db |
| Coil Class | H |
| Protection Classification | db |
| Zone | 1 |
| T Rating (Gas) | 4 |
| T Rating (Dust) | 135 |
| Solenoid Housing Material | Stainless Steel - Type 316L |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | M20 female conduit (integral junction box) |
| Certification | ATEX, cCSAus, IECEx, INMETRO, KC, NEPSI-CCC, PESO, TR-CU, TS OSHA |