Valve, 3-Way, SST, 24VDC
SKU:
E4SM-3301-23-XDBT9-44-D024
Lead time: 10
Valve, 3-Way, SST, 24VDC
The VERSA E4 Series offers a compact, heavy-duty solenoid valve for hazardous location service. The valve and solenoid housing are made of stainless steel for superior corrosion resistance. Worldwide certifications are available. All products are rated for air, gas, oil, or water.
| Actuation | Direct Acting Solenoid \ Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 0-200 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 0-13.8 bar |
| Primary Flow | 0.022 Cv |
| Primary Flow Description | A to "B" |
| Secondary Flow | 0.060 Cv |
| Secondary Flow Description | B to "C" |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -40°F to 140°F |
| Temperature Range (C) | -40°C to 60°C |
| Body & Internal Parts | Stainless Steel |
| Weight | 1.910000 |
| Solenoid Description | Hazloc - E4 Class XDB Option |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 1.8 W |
| Inrush Current (mA) | 75 |
| Holding Current (mA) | 75 |
| Resistance Ω | 320 |
| Ingress Protection Rating | IP66 / 67 / 68, NEMA 4X & 6P |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | Cl I, Grps B,C,D - Cl I, Div 2, Grps A-D, Cl II, Grps E,F,G - Cl III, Cl I, Zn 1 A/Ex db IIC - Cl II, Zn 21 AEx tD A21, DIP A21 |
| Coil Class | H |
| Protection Classification | db tb |
| Zone | 1 |
| T Rating (Gas) | 4 |
| T Rating (Dust) | 135 |
| Solenoid Housing Material | Stainless Steel - Type 316L |
| Solenoid Seal Material | Low Temperature Buna |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit (integral junction box) |
| Certification | ATEX, cCSAus, IECEx, INMETRO, KC, NEPSI-CCC, PESO, TR-CU, TS OSHA |