Valve, 3-Way, SST, 24VDC
SKU:
E5SM-3201-34-PC-XN-D024
Lead time: 10
Valve, 3-Way, SST, 24VDC
The VERSA E5 Series are compact direct-acting solenoid actuated valves. They are physically smaller than the Series E full-size valves but offer most of the same orifice sizes and operating pressure ranges. Ports are 1/8 NPT in the valve body, and the valves are individually mounted.
| Actuation | Direct Acting Solenoid \ Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 1/8" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 0-150 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 0-10.3 bar |
| Primary Flow | 0.060 Cv |
| Primary Flow Description | Inlet (NC) to Common (COM) |
| Secondary Flow | 0.106 Cv |
| Secondary Flow Description | Common (COM) to Exhaust (NO) |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -4°F to 131°F |
| Temperature Range (C) | -20°C to 55°C |
| Body & Internal Parts | Stainless Steel |
| Weight | 0.750000 |
| Solenoid Description | Hazloc - E5 Class XN Option |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 7.2 W |
| Inrush Current (mA) | 320 |
| Holding Current (mA) | 320 |
| Resistance Ω | 75 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | II 2 G Ex d IIB + H2 T3...T6 Gb |
| Coil Class | Std |
| Protection Classification | d |
| Zone | 1 |
| T Rating (Gas) | 4 |
| Solenoid Housing Material | Steel - Plated |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | M20 female conduit with 24" wires |
| Certification | ATEX, IECEx, INMETRO, TR-CU |