Valve, 3-Way, SST, 110V50Hz
SKU:
ESM-3301-44-XX-E110
Lead time: 10
Valve, 3-Way, SST, 110V50Hz
The VERSA stainless steel E Series offers full-size side-ported valves that are direct solenoid actuated and individually mounted. 1/8" NPT or 1/4" NPT ports are provided in the valve body. Also available are manifold mounting versions that can be mounted on a manifold that can have 1 to 10 valve stations.
| Actuation | Direct Acting Solenoid \ Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 0-100 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 0-6.90 bar |
| Primary Flow | 0.106 Cv |
| Primary Flow Description | Inlet (A) to Cylinder (B) |
| Secondary Flow | 0.106 Cv |
| Secondary Flow Description | Cylinder (B) to Exhaust (C) |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Gas Temperature Range (F) | -4°F to 149°F |
| Gas Temperature Range (C) | -20°C to 65°C |
| Dust Temperature Range (F) | -4°F to 149°F |
| Dust Temperature Range (C) | -20°C to 65°C |
| Body & Internal Parts | Stainless Steel |
| Weight | 1.460000 |
| Solenoid Description | Hazloc - E Class |
|---|---|
| Voltage | 110 V 50 Hz ±10% (E110) |
| Power | 16.1 VA |
| Inrush Current (mA) | 230 |
| Holding Current (mA) | 146 |
| Resistance Ω | 193 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 1,2,3 |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | Cl I, Grps C,D - Cl II, Grps E,F,G - Cl I, Div 2, Grps A,B,C,D - Cl II, Div 2, Grps E,F,G |
| Coil Class | Std |
| T Rating (Gas) | 3C |
| T Rating (Dust) | 3C |
| Solenoid Housing Material | Steel - Plated |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
| Certification | cULus |