Valve, 3-Way, SST, 125VDC
SKU:
ESM-3302-66-HT-PC-D125
Lead time: 10
Valve, 3-Way, SST, 125VDC
The VERSA stainless steel E Series offers full-size side-ported valves that are direct solenoid actuated and individually mounted. 1/8" NPT or 1/4" NPT ports are provided in the valve body. Also available are manifold mounting versions that can be mounted on a manifold that can have 1 to 10 valve stations.
| Actuation | Direct Acting Solenoid \ Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NO |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 0-75 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 0-5.17 bar |
| Primary Flow | 0.21 Cv |
| Primary Flow Description | Cylinder (B) to Exhaust (A) |
| Secondary Flow | 0.21 Cv |
| Secondary Flow Description | Inlet (C) to Cylinder (B) |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -4°F to 104°F |
| Temperature Range (C) | -20°C to 40°C |
| Body & Internal Parts | Stainless Steel |
| Weight | 1.190000 |
| Solenoid Description | GP - E Class |
|---|---|
| Voltage | 125 V DC ±10% (D125) |
| Power | 9.5 W |
| Inrush Current (mA) | 75 |
| Holding Current (mA) | 75 |
| Resistance Ω | 1675 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 4X |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | General purpose |
| Coil Class | H |
| Solenoid Housing Material | Steel - Plated |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
| Certification | CSA, UL |