Valve, Selector, SST, 24VDC
SKU:
ESM-8302-33-H-PC-XX-D024
Lead time: 10
Valve, Selector, SST, 24VDC
The VERSA stainless steel E Series offers full-size side-ported valves that are direct solenoid actuated and individually mounted. 1/8" NPT or 1/4" NPT ports are provided in the valve body. Also available are manifold mounting versions that can be mounted on a manifold that can have 1 to 10 valve stations.
| Actuation | Direct Acting Solenoid \ Spring Return |
|---|---|
| Function | Universal Flow |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 0-150 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 0-10.3 bar |
| Primary Flow | 0.060 Cv |
| Primary Flow Description | Port A <--> Port B |
| Secondary Flow | 0.060 Cv |
| Secondary Flow Description | Port B <--> Port C |
| Media | Air - Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
| Gas Temperature Range (F) | -4°F to 140°F |
| Gas Temperature Range (C) | -20°C to 60°C |
| Dust Temperature Range (F) | -4°F to 140°F |
| Dust Temperature Range (C) | -20°C to 60°C |
| Body & Internal Parts | Stainless Steel |
| Weight | 1.500000 |
| Solenoid Description | Hazloc - E Class |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 9.5 W |
| Inrush Current (mA) | 381 |
| Holding Current (mA) | 381 |
| Resistance Ω | 63 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 4X |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | Cl I, Grps C,D - Cl II, Grps E,F,G - Cl I, Div 2, Grps A,B,C,D - Cl II, Div 2, Grps E,F,G |
| Coil Class | Std |
| T Rating (Gas) | 3C |
| T Rating (Dust) | 3C |
| Solenoid Housing Material | Steel - Plated |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
| Certification | cULus |