Valve, Selector, SST, 240V60Hz
SKU:
ESM-8302-66-H-A240
Lead time: 10
Valve, Selector, SST, 240V60Hz
The VERSA stainless steel E Series offers full-size side-ported valves that are direct solenoid actuated and individually mounted. 1/8" NPT or 1/4" NPT ports are provided in the valve body. Also available are manifold mounting versions that can be mounted on a manifold that can have 1 to 10 valve stations.
| Actuation | Direct Acting Solenoid \ Spring Return |
|---|---|
| Function | Universal Flow |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 0-75 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 0-5.17 bar |
| Primary Flow | 0.21 Cv |
| Primary Flow Description | Port A <--> Port B |
| Secondary Flow | 0.21 Cv |
| Secondary Flow Description | Port B <--> Port C |
| Media | Air - Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -40°F to 104°F |
| Temperature Range (C) | -40°C to 40°C |
| Body & Internal Parts | Stainless Steel |
| Weight | 1.190000 |
| Solenoid Description | GP - E Class |
|---|---|
| Voltage | 240 V 60 Hz ±10% (A240) |
| Power | 19.6 VA |
| Inrush Current (mA) | 130 |
| Holding Current (mA) | 82 |
| Resistance Ω | 593 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 1,2,3 |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | General purpose |
| Coil Class | Std |
| Solenoid Housing Material | Steel - Plated |
| Solenoid Seal Material | Buna |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
| Certification | CSA, UL |