Flow Control (1/2" NPT), SST
SKU:
FCV-5-316-44
Lead time: 10
Flow Control (1/2" NPT), SST
The VERSA Flow Control Valve (FCV) is a 316 stainless steel device that is NACE compliant that combines a check and needle valve to control the speed of pneumatic actuators and cylinders. The FCV allows unrestricted full flow in one direction and adjustable flow in reverse.
| Actuation | Adjustable stem w/lock nut |
|---|---|
| Port Size | Body Ported, 1/2" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 0-400 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 0-27.6 bar |
| Primary Flow | 5.0 Cv |
| Primary Flow Description | Metered Flow 0 to 5.0 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Hydraulic, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -55°F to 200°F |
| Temperature Range (C) | -48°C to 93°C |
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
| Weight | 1.140000 |