Valve, 3-Way, Brass, 24VDC
SKU:
VAG-3421-181D-HC-XISX6-D024
Lead time: 5
Valve, 3-Way, Brass, 24VDC
The VERSA 1/2" brass V Series valves are suited for nearly all pneumatic directional control applications. The V Series is designed for trouble-free performance even in the harshest environments. The integrity of design makes them adaptable to a maximum number of applications with a minimum number of components. This is possible through the modular approach to valve construction, which allows valve bodies and actuating devices to be interchanged end for end and valve for a valve in many cases. The modular approach to this valve design makes thousands of valve variations possible, allowing the customer to "build" his valve to fit his unique specifications.
| Actuation | Solenoid-Pilot \ Hand Lever-Centerline 1-Position Latch on Return With Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 3/8" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 55-115 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 3.79-7.93 bar |
| Primary Flow | 3.4 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -10°F to 122°F |
| Temperature Range (C) | -23°C to 50°C |
| Body & Internal Parts | Brass |
| Weight | 6.840000 |
| Solenoid Description | Hazloc - EN Class XISX Option |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 1.6 W |
| Inrush Current (mA) | 88 |
| Holding Current (mA) | 88 |
| Resistance Ω | 273 |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | II 2 G Ex db IIC T4 Gb , II 2 D Ex tb IIIC IP66 T135°C Db |
| Coil Class | Std |
| Protection Classification | ia |
| Zone | 1 |
| T Rating (Gas) | 6 |
| Solenoid Housing Material | Engineered Polymer |
| Solenoid Seal Material | Low Temperature Buna |
| Solenoid Connection | Din Connector (PG9 cord grip) |
| Certification | ATEX, CSA, FM, IECEx, PESO |