Valve, 3-Way, NPB, 24VDC
SKU:
VAG-3521-181AA-XX-167-D024
Lead time: 10
Valve, 3-Way, NPB, 24VDC
The VERSA 1/2" brass V Series valves are suited for nearly all pneumatic directional control applications. The V Series is designed for trouble-free performance even in the harshest environments. The integrity of design makes them adaptable to a maximum number of applications with a minimum number of components. This is possible through the modular approach to valve construction, which allows valve bodies and actuating devices to be interchanged end for end and valve for a valve in many cases. The modular approach to this valve design makes thousands of valve variations possible, allowing the customer to "build" his valve to fit his unique specifications.
| Actuation | Solenoid-Pilot \ Hand Lever-Latch-Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 1/2" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 55-175 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 3.79-12.1 bar |
| Primary Flow | 4.0 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Gas Temperature Range (F) | -4°F to 140°F |
| Gas Temperature Range (C) | -20°C to 60°C |
| Dust Temperature Range (F) | -4°F to 140°F |
| Dust Temperature Range (C) | -20°C to 60°C |
| Body & Internal Parts | Nickel Plated Brass |
| Weight | 7.340000 |
| Solenoid Description | Hazloc - E Class |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC ±10% (D024) |
| Power | 9.5 W |
| Inrush Current (mA) | 381 |
| Holding Current (mA) | 381 |
| Resistance Ω | 63 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 1,2,3 |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | Cl I, Grps C,D - Cl II, Grps E,F,G - Cl I, Div 2, Grps A,B,C,D - Cl II, Div 2, Grps E,F,G |
| Coil Class | Std |
| T Rating (Gas) | 3C |
| T Rating (Dust) | 3C |
| Solenoid Housing Material | Steel - Plated |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
| Certification | cULus |