Valve, 3-Way, Brass
SKU:
VCC-3301
Lead time: 5
Valve, 3-Way, Brass
The VERSA 1/4" brass V Series valves are suited for nearly all pneumatic directional control applications. The V Series is designed for trouble-free performance even in the harshest environments. The integrity of design makes them adaptable to a maximum number of applications with a minimum number of components. This is possible through the modular approach to valve construction, which allows valve bodies and actuating devices to be interchanged end for end and valve for a valve in many cases. The modular approach to this valve design makes thousands of valve variations possible, allowing the customer to "build" his valve to fit his unique specifications.
| Actuation | Cam | Cam |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NC |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | VAC-200 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | VAC-13.8 bar |
| Primary Flow | 1.8 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | 5°F to 200°F |
| Temperature Range (C) | -15°C to 93°C |
| Body & Internal Parts | Brass |
| Weight | 2.060000 |