Valve, 3-Way, Brass, 120V60Hz
SKU:
VGA-3322-181AA-A120
Lead time: 10
Valve, 3-Way, Brass, 120V60Hz
The VERSA 1/4" brass V Series valves are suited for nearly all pneumatic directional control applications. The V Series is designed for trouble-free performance even in the harshest environments. The integrity of design makes them adaptable to a maximum number of applications with a minimum number of components. This is possible through the modular approach to valve construction, which allows valve bodies and actuating devices to be interchanged end for end and valve for a valve in many cases. The modular approach to this valve design makes thousands of valve variations possible, allowing the customer to "build" his valve to fit his unique specifications.
| Actuation | Solenoid-Pilot \ Hand Lever-Latch-Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NO |
| Port Size | Body Ported, 1/4" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 55-175 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 3.79-12.1 bar |
| Primary Flow | 1.8 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Temperature Range (F) | -10°F to 104°F |
| Temperature Range (C) | -23°C to 40°C |
| Body & Internal Parts | Brass |
| Weight | 5.640000 |
| Solenoid Description | GP - E Class |
|---|---|
| Voltage | 120 V 60 Hz ±10% (A120) |
| Power | 19.6 VA |
| Inrush Current (mA) | 259 |
| Holding Current (mA) | 163 |
| Resistance Ω | 146 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 1,2,3 |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | General purpose |
| Coil Class | Std |
| Solenoid Housing Material | Steel - Plated |
| Solenoid Seal Material | Buna |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
| Certification | CSA, UL |