Valve, 4-Way, Brass, 120V60Hz
SKU:
VGG-4422-NGST-PC-XX-A120
Lead time: 5
Valve, 4-Way, Brass, 120V60Hz
The VERSA 1/2" brass V Series valves are suited for nearly all pneumatic directional control applications. The V Series is designed for trouble-free performance even in the harshest environments. The integrity of design makes them adaptable to a maximum number of applications with a minimum number of components. This is possible through the modular approach to valve construction, which allows valve bodies and actuating devices to be interchanged end for end and valve for a valve in many cases. The modular approach to this valve design makes thousands of valve variations possible, allowing the customer to "build" his valve to fit his unique specifications.
| Actuation | Double Solenoid-Pilot |
|---|---|
| Function | 4-way, 2-pos |
| Port Size | Body Ported, 3/8" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 20-130 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 1.38-8.96 bar |
| Primary Flow | 3.4 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Gas Temperature Range (F) | -40°F to 104°F |
| Gas Temperature Range (C) | -40°C to 40°C |
| Dust Temperature Range (F) | -40°F to 104°F |
| Dust Temperature Range (C) | -40°C to 40°C |
| Body & Internal Parts | Brass |
| Weight | 8.380000 |
| Solenoid Description | Hazloc - E Class |
|---|---|
| Voltage | 120 V 60 Hz ±10% (A120) |
| Power | 19.6 VA |
| Inrush Current (mA) | 259 |
| Holding Current (mA) | 163 |
| Resistance Ω | 193 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 4X |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | Cl I, Grps C,D - Cl II, Grps E,F,G - Cl I, Div 2, Grps A,B,C,D - Cl II, Div 2, Grps E,F,G |
| Coil Class | Std |
| T Rating (Gas) | 3C |
| T Rating (Dust) | 3C |
| Solenoid Housing Material | Steel - Plated |
| Solenoid Seal Material | Low Temperature Buna |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
| Certification | cULus |