Valve, 3-Way, SST, 120V60Hz
SKU:
VGS-3422-316-PC-ST-XX-A120
Lead time: 10
Valve, 3-Way, SST, 120V60Hz
The 1/4" V-316 Series directional control valve is suited for the most demanding applications. Ruggedly constructed, internally and externally, of stainless steel, these valves can withstand the physical abuse of corrosive environments and controlled media. The modular design concept utilizes three basic sub-assemblies: a body assembly and two actuator assemblies that simplify circuit planning while affording almost unlimited combinations.
| Actuation | Solenoid-Pilot | Spring Return |
|---|---|
| Function | 3-way, 2-pos, NO |
| Port Size | Body Ported, 3/8" NPT |
| Valve Pressure Range (PSI) | 40-175 psi |
| Valve Pressure Range (BAR) | 2.76-12.1 bar |
| Primary Flow | 2.0 Cv |
| Media | Air - Inert Gas, Natural Gas |
| Gas Temperature Range (F) | -4°F to 104°F |
| Gas Temperature Range (C) | -20°C to 40°C |
| Dust Temperature Range (F) | -4°F to 104°F |
| Dust Temperature Range (C) | -20°C to 40°C |
| Body & Internal Parts | 316L Stainless Steel |
| Weight | 2.700000 |
| Solenoid Description | Hazloc- E5 Class |
|---|---|
| Voltage | 120 V 60 Hz ±10% (A120) |
| Power | 9 VA |
| Inrush Current (mA) | 127 |
| Holding Current (mA) | 75 |
| Resistance Ω | 475 |
| Ingress Protection Rating | NEMA 4X |
| Electrical Protection | Not applicable |
| Area Classification | Cl I, Grps C,D - Cl II, Grps E,F,G - Cl I, Div 2, Grps A,B,C,D - Cl II, Div 2, Grps E,F,G |
| Coil Class | Std |
| T Rating (Gas) | 3C |
| T Rating (Dust) | 3C |
| Solenoid Housing Material | Enhanced Corrosion Resistant Stainless Steel |
| Solenoid Seal Material | FKM |
| Solenoid Connection | 1/2" NPT female conduit with 24" wires |
| Certification | cULus |